خرید اشتراک
آموزش زبان برنامه نویس RUBY

آموزش زبان برنامه نویس RUBY

۱۴۰۱/۱۲/۱۶

|

نویسنده آموزش 365

|

دسته بندی برنامه نویسی

3,431 بازدید

روبی چیست؟

یک زبان برنامه نویسی شی گرا و متن باز (open source) مناسب برنامه نویسی تحت وب و ساخت بازی و برنامه نویسی سمت سرور.

 

ویژگی های برجسته Ruby

کاملاً شی گرا : مثل اکثر زبان های برنامه نویسی روبی یک برنامه شی گراست به این معنی که میتوانید با ساخت ابجکت و استفاده از آن ها در قسمت های مختلف کد ، خود را از نوشتن کد های اضافی خلاص کنید.

 1. داینامیک: تغییر پذیر و داینامیک مثل زبان های دیگر برای راحتی کار
 2. انعطاف‌پذیر: پیچیدگی کم و راحتی در یادگیری و کد زنی نسبت به زبان هایی مثل c و c++
 3. اوپن سورس : این زبان برنامه نویسی open source است و همین امر نشان دهنده قدرت او در اپدیت شدن و رشد سریعش میباشد.
 4. پارادایم : پارادایم به عنوان تابع یا کد به حساب می آید که به وسیله آن برنامه نویس می تواند به وسیله آن برنامه نویسی کند.
 5. پشتیبانی از iterators و closures
 6. پشتیبانی محلی از regular expressions
 7. سربارگزاری عملگرها
 8. قابلیت حمل بالا
 9. قابل پیاده سازی در همه سیستم عامل هی ویندور – مک - لینوکس
 10. اتصال بومی API ها در C
 11. کتابخانه استاندارد و غنی

 

Perl, Smalltalk, Eiffel and Lisp

روبی ویژگی‌های نگارشی پرل و شی‌گرایی اسمال‌ تاک را با هم در خود دارد. ویژگی‌های گوناگون زبان‌های perl، lisp، smalltalk و Eiffel الهام‌ بخش ( سازنده روبی ) در ساخت روبی بودند. ماتسوموتو می‌گوید روبی برای افزایش توان تولید و تفریح برنامه‌ نویسان طراحی شده است و از اصل رابط کاربری خوب پیروی می‌کند.

 

آموزش Ruby

روبی بهتر است یا پایتون ؟

از جمله زبان‌های برنامه‌نویسی که برای شروع به افراد تازه‌کار توصیه می‌شود، علاوه بر پایتون، روبی است. بسته به اینکه با چه هدفی بخواهید یک زبان برنامه‌نویسی را انتخاب کنید. پایتون در مقایسه با روبی، جامعه‌ی بزرگ‌تر و امکانات گسترده‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد و برای بسیاری از فعالیت‌ها، مزایای بیشتری دارد. با این حال برای انجام برخی فعالیت‌ها، گاهی ممکن است روبی هم گزینه‌ی قابل توجه به حساب بیاید.

برنامه‌نویسی با پایتون و روبی هر دو نسبتا آسان و سریع است و از این جهت تفاوت قابل توجهی بین این دو زبان وجود ندارد. ممکن است با مقایسه‌ی کدهای نوشته شده به هر یک از این زبان‌ها، یکی را بر دیگری ترجیح بدهید. با این تفاسیر شما میتوانید برای آموزش کامل تر در این زمینه از مجموعه آموزش Ruby و python مجموعه فرین مدیا استفاده کنید.

 

فریمورک های معروف Ruby

ruby آن ریلز فریمورک محبوب و مورد علاقهٔ اکثر برنامه نویسان Ruby است که در سال 2005 توسط آقای David Heinemeier Hansson یا به احتصار DHH بنیان‌گذاری شد، به‌طور دیگر می‌توان گفت اکثر برنامه نویسان توسط ریلز به روبی کشیده شده‌اند! نام‌های «Ruby» و «روبی آن ریلز» آنقدر با هم استفاده شده‌اند که برای بسیاری شاید تفاوت این دو روشن نباشد.

سیناترا

یکی دیگر از فریمورک‌ های قدرتمند Ruby می‌باشد که ساختار بسیار سبک تری نسبت به روبی آن ریلز دارد و ساختار پایه‌ای آن شامل مدیریت کردن مسیرها می‌باشد (نکته: اما در صورت نیاز می‌توان پکیج‌های روبی آن ریلز را در آن وارد کرد)، سیناترا توسط Blake Mizerany و از معماری MVC برخوردار است.

Padrino

یک فریمورک کوچک با helperهای بسیار کربردی است یکی از مهم‌ترین مزایای پادرینو داشتن generator می‌باشد که به توسعه نرم‌افزار کمک شایانی می‌کند

 

آموزش Ruby

 

آیا روبی برای من مناسب است؟

روبی معجزه جهانی برای مشکلات برنامه نویسان نیست. همیشه مواقعی وجود خواهد داشت که به یک زبان خاص نیاز خواهید داشت. گاهی شرایط کاری و دستورات و خروجی های دلخواه شما ، شمارا مجاب میکند تا برای راحتی کار از روبی استفاده کنید( ممکن است نیاز به استفاده از کتابخانه‌های خاصی داشته باشید که جزو داکیومنت روبی هستند).

 

کجا می توانم برنامه نویسی روبی را یاد بگیرم؟

منابع زیادی وجود دارد که نحوه کدنویسی Ruby و Ruby on Rails را به صورت کامل و تخصصی به شما آموزش می دهد. یکی از مفیدترین موارد برای کسانی که به دنبال شغل در توسعه هستند، فرین پلاس است. این مجموعه دوره آموزش پیشرفته Ruby و همچنین تاکتیک های جستجوی شغل و چندین فناوری دیگر را که برای توسعه دهندگان حیاتی است، پوشش می دهد.

 

نظر کاربران
امتیاز
0
0
0
0
0
میانگین 0
کل رای ها0
دوره های مبانی برنامه نویسی
ZIO 2
Rock the JVM
ZIO 2 ZIO 2
13:19:54
 • user
 • user
 • user
 • user
 • +88
 • شرکت کننده
۱۴۰۱/۱۲/۱۵
ویژگی های جدید Scala 3
Rock the JVM
ویژگی های جدید Scala 3 Scala 3 New Features
04:02:03
 • user
 • user
 • user
 • user
 • +91
 • شرکت کننده
۱۴۰۱/۱۲/۱۵
دوره های برنامه نویسی شی گرا
دوره های برنامه نویسی تابعی
کتاب های پیشنهادی