منو شرکت ها خانه جستجو پروفایل
کارایی بهتر در اپلیکیشن
دانلود
خرید اشتراک

خلاصه کتاب برای تولید ایده های عالی و نتایج قابل توجه خلاقیت خود را به کار بگیرید

Brain Storm

جیسون آر ریچ

نویسنده جیسون آر ریچ

360 بازدید
خلاصه کتاب برای تولید ایده های عالی و نتایج قابل توجه خلاقیت خود را به کار بگیرید

چکیده

جیسون آر ریچ  از جوهر خلاقیت خود برای نوشتن کتابی استفاده کرده است که نوید می دهد ذهن شما بتواند ایده‌های بسیار زیادی تولید کند. این کتاب اصول استفاده از یک محیط خلاق برای طوفان ایده­ها و توسعه ایده های جدید را در بر می گیرد. در حالی که برخی از مفاهیم مورد بحث اساسی هستند قدیمی نیز هستند. حدود 40٪ از كتاب شامل مصاحبه هایی با متفکران خلاق برجسته در رشته­های مختلف است. یک راه خلاق شدن، یاد گرفتن از کسانی هست که قبلا راه خلاق شدن را پیموده اند. امروزه فرهنگ سازمانی ، پیدا کردن راه های جدید و بهتر برای انجام کار را یک مهارت ارزشمند می­دانند. ما این کتاب را پیشنهاد می کنیم به کسانی که نیاز به یک رویکرد خلاقانه­تر برای انجام کارهای روزانه دارند.

توضیحات

 نکات کلیدی

•         خلاقیت مهارتی است که می توانید با یک تمرین صحیح توسعه دهید.

•         هر کس می تواند یاد بگیرد که خلاق تر ، مبتکر تر و پربار تر باشد.

•         خلاقیت اغلب نگاه منحصر بفرد به کارهای عادی است.

•         نیمی از تلاش برای پربارتر شدن، شناسایی صحیح مسئله ای است که می خواهید حل کنید. مسئله را تعریف کنید.

•         بسیاری از ایده های خلاق در واقع اصلاح ایده های موجود هستند.

•         هنگام طوفان ایده­ها ، هدف کمیت و نه کیفیت ایده­ها.

•         از قضاوت در مورد ارزش ایده ها تا بعد از طوفان ایده­ها خودداری کنید.

•         پس از طوفان ایده­ها ، مهمترین مرحله انتخاب بهترین ایده است.

•         راه حل های بسیاری برای برداشتن موانع راه خلاقیت وجود دارد.

•         به طور پیوسته بر موفقیت اجرای ایده خود نظارت کنید تا مشخص شود که ایده واقعاً مؤثر است یا خیر.

 

 

خلاصه

لامپ روشن

آیا چراغ ذهن شما روشن است؟ آیا سوسو می­زند و به طرز حیرت انگیزی ناپایدار است؟ آیا احساس می کنید یک رنگین کمان از ایده های جدید در انتظار روشن شدن هستند ، اما به نظر می رسد همیشه ابری مانع آن است؟

خوب ، شجاع باش. خبر خوب این است که تفکر خلاق یک مهارت است و می توان آن را آموزش داد و آموخت. شما می توانید با استفاده از تکنیک های مناسب ، به یک متفکر موفق "برجسته" تبدیل شوید و با انجام این کار ، به یک کارمند یا کارآفرین بسیار مؤثر تبدیل خواهید شد. در حالی که هر کسی می تواند ایده های حل مسئله را پیدا کند ، اما تبدیل آن به مفاهیم خلاقی که تفاوت ایجاد کند، دشوار است. افراد خلاق، جهان را متفاوت می بینند و دیدگاه­های جدیدی دارند. کسانی که از خلاقیت استفاده می کنند روش هایی برای استفاده از مفاهیم خلاق پیدا می­کنند.

مدل­های الهام­بخش

همانطور که بیشتر روی خلاقیت خود تمرکز می کنید، افراد بسیار خلاق را به عنوان الگو در نظر بگیرید. سعی کنید یاد بگیرید که چگونه آن­ها مشاهده می کنند ، چگونه فکر می کنند و چگونه ایده های خود را به مفاهیم عملی تبدیل می کنند. با تکرار موفقیت آن­ها ، شما سریع­تر ایده های خلاقانه خود را گسترش می­دهید. برای ایجاد خلاقیت، لیستی از پنج فرد که فکر می کنید قبلاً به موفقیت خلاقانه رسیده اند، تهیه کنید. این افرادی ممکن است کسانی باشند که شما آن­ها را می شناسید ، اما شخصاً با آنها ملاقات نکرده اید: بازیگران ، سیاستمداران ، موسیقیدانان ، هنرمندان یا تاجران. با استفاده از این پنج نام به عنوان نقطه شروع ، تحقیق کنید که چه چیزی آنها را بسیار ویژه می کند؟ آیا آنها یک فلسفه منحصر به فرد ، اخلاق کاری یا چشم اندازی دارند که نبوغ آنها را تسهیل می کند؟ وقتی انرژی­های خلاقانه خود را توسعه می دهید، از خود بپرسید که الگو­های شما در موقعیت­های مشابه، چه انجام خواهند داد.

طوفان ایده­ها در برابر تفکر خلاق

بسیاری تصور می کنند طوفان ایده­ها و تفکر خلاق هر دو یکی هستند، اما واقعاً اینگونه نیست. طوفان ایده­ها در واقع روشی است برای ارتقاء خلاقیت و چندین مفهوم را برای مسئله یا چالش خاص ارائه می­نماید.که برای تولید ایده ها انجام می شود ، نه انتقاد از آن­ها. این فرآیند را همچنین تفکر عرضی نیز می نامند. خلاقیت ، یا تفکر خلاق ، راهی برای تمرکز ذهن شما است ، یک فرایند فکری است که می تواند به تنهایی یا به صورت گروهی عملی شود. این فرآیند ، ایده های جدید ، دیدگاه های جدید و روش های جدید نگاه به اشیا را نشان می­دهد. اصطلاح دیگر تفکر خلاق ، تفکر واگرا است ، زیرا شما فراتر از روش های سنتی به اشیا نگاه می­کنید.

اختراع دوباره گیره کاغذ

همه می دانند گیره­های کاغذی برای چیست ، درست است؟ خوب ، در اینجا تمرینی وجود دارد که عضلات مغزی را تحریک خواهد کرد و به شما یاد می دهد که متفاوت فکر کنید. یک گیره کاغذی را در دست خود قرار دهید و آن را مطالعه کنید. حال ، پنج ایده جدید ارائه دهید که یک گیره کاغذی برای چه چیزی می تواند استفاده شود. ایده­ها لازم نیست عملی باشند ، و هیچ راه حل اشتباه یا درست وجود ندارد ، قوه تخیل خود را آزاد بگذارید. از آنجا که این یک تمرین طوفان ایده­ها است ، هیچ ایده صحیحی یا غلط وجود ندارد. همه چیز بازی خوب است. پس از اتمام ، پاسخ های خود را مرور کنید یا آنها را با دیگران به اشتراک بگذارید. توجه داشته باشید که ایده­های شما براساس اختراع شخص دیگری - گیره کاغذی کوچک – شکل گرفته  و آن را کاملا برای کاربرد دیگری تطبیق داده­اید. این همان شکلی است که اندیشه خلاقانه با تکیه بر آنچه در حال حاضر وجود دارد ، شکل می گیرد. تبریک می گویم ، شما اولین تمرین طوفان ایده­ها را انجام داده اید.

 

تعریف مسئله

هر دانشمندی به شما خواهد گفت که اولین قدم برای حل یک مسئله ، تعریف درست آن مسئله است. برای قضاوت صحیح باید قبل از حل مسئله، بتوانید به شکل واقعی مسئله را بیان کنید. اغلب ، هنگامی که یک مسئله به روشنی مشخص گردید ، متوجه می شوید که برای حل آن نیاز به خلاقیت کمی  است. چالش واقعی خلاقیت در وهله اول تعریف درست اوضاع بود. بنابراین قبل از اینکه سعی کنید یک مشکل را حل کنید ، ابتدا آن را به درستی تحلیل و درک کنید. از این گذشته ، پیدا کردن یک راه حل خلاقانه برای مسئله اشتباه واقعاً خوب نیست. البته ، برعکس آن نیز صادق است: هنگامی که به درستی مسئله­ای را مورد اشاره قرار دهید ، ممکن است متوجه شوید که روش اصولی­تری برای حل مسئله نسبت به چیزی که تصور می­کردید نیاز هست. آیا این بدان معناست که اشتباه کردید که در وهله اول انرژی های ذهنی­تان را به تجزیه و تحلیل مناسب مسئله اختصاص دهید؟ البته نه - حداقل اکنون شما می دانید با چه چیزی مواجه هستید.

پیدا کردن محیطی خلاق

خلاقیت در هر محیطی اتفاق نمی افتد. شاید یک نویسنده بتواند یک رمان عالی را که سوار اتوبوس برای کار است پیش نویس کند ، اما کار خلاقانه مؤثر در یک دفتر آرام بسیار بیشتر محتمل است. چه محیط خلاقانه­ای برای شما مؤثر است؟ چه حواس­پرتی به نظر می رسد برای روند خلاقیت شما کشنده باشد؟ چگونه می توانید محیط خود را تغییر دهید تا بتوانید موثرتر باشید؟

"مهم نیست که برای زندگی چه کاری انجام می دهید یا منافع شخصی شما در کجا قرار گرفته است ، شما می­توانید موفق­تر باشید و چیزهای عالی بدست آورید اگر تمایل داشته باشید که" بهترین ایده­ها را در ذهن­تان بسازید "و خلاقانه­تر فکر کنید زمانی که با دشواری­ها و مصائب زندگی مواجه می­شوید.

حتی اگر کنترل محدودی بر محیط خلاقانه خود دارید ، به هر حال به محیط خود توجه کنید. اگر می خواهید خلاق تر شوید ، درک عواملی که باعث خلاقیت می شوند ، مهم است. به زندگی ، فضای کاری و شرایط خلاقانه خود نگاه کنید. آیا از نظر عاطفی و جسمی راحت هستید؟ آیا شما به طور ذاتی استرس دارید؟ آیا می توانید از حواس­پرتی­های مداوم خودداری کنید؟ آیا کار شما توانایی تمرکز روی کار مورد نظر را به شما می دهد؟ آیا شما در معرض ترس مداوم از تمسخر یا رد شدن قرار می گیرید؟

"هرکس توانایی تفکر ، طوفان ایده­ها ، ایجاد و نوآوری را دارد. چه چیزی مانع شما در استفاده از خلاقیت است؟ "

هنگام "تجزیه و تحلیل خلاقیت" ، به میزان روشنایی در دفتر خود را توجه کنید ، درجه حرارت و نحوه تغییر آن را در نظر بگیرید، توجه کنیدکه مبلمان چقدر راحت است ، به سطح نویز توجه کنید و تمام ابزارها و منابع لازم را بررسی کنید. کاغذ، لوازم نوشتن ، کامپیوتر به آسانی قابل دسترس باشند. همچنین توجه داشته باشید که آیا شما فرد صبح یا بعد از ظهر هستید یا شاید یک شب زنده­دار. بهترین ایده های شما چه موقع به ذهن می آیند؟ چگونه می توانید برنامه خود را برای استفاده بهتر تنظیم مجدد کنید؟

" همانطور که علل بالقوه بسیاری برای ممانعت از خلاقیت وجود دارد ، راه­حل­های بسیاری برای رسیدن به خلاقیت، نیز وجود دارد."

اگر به دنبال به حداکثر رساندن خلاقیت خود هستید ، این ملاحظات مهم هستند. به طور طبیعی ، شما قادر نخواهید بود همه عوامل محیط خود را کنترل کنید. زندگی متوقف نمی­شود، فقط به این دلیل که می خواهید روی راه حل متمرکز شوید. اما با درک عواملی که به توانایی شما در خلاقیت کمک می­کند ، می توانید از موانع بازدارنده از خلاقیت پرهیز کنید.

101 طوفان ایده

هنگامی که به انجام تکنیک طوفان ایده در یک گروه می­پردازید، از یک تسهیل کننده طوفان ایده استفاده کنید - کسی که گروه را پیگیری کند و اطمینان حاصل کند که افراد مشتاق­تر در راس باشند. این اشخاص با توضیح اینکه ایده های بدی وجود ندارد ، تشریح روند کار ، تهیه کاغذ و قلم ، تنظیم صندلی و موارد دیگر ، محیط طوفان ایده را از قبل ایجاد می کنند. این گروه باید بین دو تا 10 نفر باشند. اگر خیلی بزرگتر شود ، روند نامناسب افزایش می یابد. تسهیل کننده اطمینان می یابد که هر فرد هدف را درک کند ، ایده ها را ثبت می کند ، ایده ها را برای همه ارسال می کنند ، سیاست گروه را تنظیم می کند تا مطمئن شود که هیچ کس برای یک ایده مورد انتقاد قرار نمی گیرد ، شرکت کنندگان را با انگیزه نگه می دارد و رفتار را از طریق ستایش کلامی پاداش می دهد. که تلاش گروه را ارتقا می بخشد.

"وقتی متوجه شوید که چگونه تفکر خلاق و روند طوفان ایده کار می کند ، می توانید این مهارت ها را در بسیاری از جنبه های زندگی خود به کار بگیرید."

هنگام طوفان ایده ، سعی کنید از مهلت های زمانی کم پرهیز کنید. بیشتر افراد در مهلت­های زمانی کم ، احساس خلاقیت نمی کنند. همچنین ، در مورد اینکه چه ایده هایی مفید هستند ، خیلی زود قضاوت نکنید. غالباً یک ایده به ظاهر بی ارزش می تواند با اصلاح جزئی ، راه حل مناسبی باشد. تفکر تحلیلی را به تعویق بیندازید. ابتدا اشتیاق ایجاد کنید و اعضای گروه را ترغیب کنید تا ایده های یکدیگر را بسازند. در گروه اعلام کنید که به دنبال ارقام هستید و نه کیفیت. به طور کلی ، هرچه ایده های بیشتری را انتخاب کنید ، در نهایت ، بهتر از این خواهید بود. درصد را در نظر بگیرید. اگر ایده های زیادی دارید ، یکی یا دو تا از آنها مناسب است.

مغز خود را آموزش دهید

چگونه می توانید خلاق­تر باشید؟ به ذهن خود آموزش دهید تا به روش های جدید ببینید. خواندن نشریات مختلف را به عنوان روشی برای قرار دادن خود در برابر ایده های جدید انجام دهید. اشتراک یک مجله جدید بگیرید که همیشه فکر می کردید جالب است. نوع دیگری از برنامه تلویزیونی را تماشا کنید. در تعطیلات خود از مکان جدیدی دیدن کنید. سعی کنید مسیرهای متنوعی را در مسافرت صبحگاهی خود داشته باشید یا به یک موج رادیویی جدید گوش دهید. یک کلاس آموزش مداوم بگذرانید. یک منبع خلاق دیگر برای خودتان پیدا کنید ، خواه عکاسی باشد ، سفال یا بونسای. از تغییر مناظر زندگی خود نترسید ، خواه به معنای قرار دادن گیاهان در محل کار خود ، آویزان کردن یک تصویر جدید یا خرید لباس هایی که جدید هستند، باشند. یک دفترچه خاطرات یا ژورنال را امتحان کنید. این فعالیت ها به شما کمک می کند تا جهان را به روشی جدید و متفاوت ببینید و از همان نگرش "همان قدیمی ، همان قدیمی" جدا شوید.

 

 

برداشتن موانع

مهم نیست که چقدر شما خلاق هستید ، زمانی خواهد رسید که جوهره خلاقیت شما به بن بست می­رسد. درک کنید که این طبیعی است و برای همه اتفاق می افتد. سپس ، خود را از این وضعیت خارج بسازید. یک راه برای به حداقل رساندن موانع خلاقیت این است که در قسمت­های موثر زندگی­تان با روش­های کوچکی و به طور مداوم خلاقیت داشته باشید. برای ترغیب خلاقیت درون خود برای شکوفا کردن ، سعی کنید کارهایی انجام دهید مثل پازل های متقاطع ، طراحی ، نقاشی ، یادگیری یک ساز موسیقی ، تغییر دکور مجدد ، نوشتن یا درگیر شدن در یک ورزش فعال که نیاز به استراتژی دارد ، مانند تنیس ، بیس بال یا بسکتبال. استرس، خلاقیت را کاهش می­دهد. با سازماندهی بیشتر و بهبود پاسخ های خود در شرایط استرس زا بر استرس غلبه کرده و در نتیجه به تدریج خلاق­تر خواهید شد.

فرآیند 10-مرحله­ایی

فاصله بین داشتن یک ایده عالی و در واقع اجرای آن می تواند بسیار زیاد باشد. ، راه حل كامل در صورت عدم استفاده از آن بی معنی است. اینجاست که بسیاری از ابتکارات با شکست مواجه می­شوند. برای پیاده­سازی ایده های موثر از مفهوم به عمل ، این روند 10 مرحله ای را دنبال کنید:

1. بهترین ایده را انتخاب کنید - بعد از جلسه طوفان ایده­ها ، تعیین کنید که کدام ایده بهترین است. این همیشه آسان نیست ، بنابراین با دیگران مشورت کنید. یک گروه یا هیئت مشاوره را جمع کنید ، یا با دوست خود مشورت کنید. انتخاب شما یک مرحله مهم است ، بنابراین برای تصمیم گیری مناسب وقت بگذارید.

2. یک قهرمان مفهوم را انتخاب کنید - قهرمان مفهوم شخصی است که در واقع عملی را با ابتکار به جلو سوق داده است. هر ایده عالی برای ارتقاء آن به یک رهبر احتیاج دارد.

3. تحقیقات بیشتری انجام دهید - شما هرگز نمی توانید چیزهای زیادی را بدانید ، بنابراین هرچه بیشتر پیش می روید ، تحقیق در مورد مسئله را ادامه دهید ، تا هر چه بیشتر به تخصص برسید.

4- ایده را تجزیه و تحلیل کنید - آن را به بخش های کوچک­تر تجزیه کنید: چه مراحلی آن را به واقعیت می رساند؟ آیا به متخصصانی خارج از زمینه کاری­تان نیاز خواهد بود؟ به چه منابعی نیاز دارید؟

5- تیم خود را جمع کنید - در حد ممکن افراد بیشتری را خریداری کنید. برای به دست آوردن حمایت آن­ها ، اجازه دهید آنها اشتیاق شما را ببینند و در فرآیند شرکت کنند.

6. ایجاد یک استراتژی - اجرای خود را برنامه ریزی کنید. لیستی از اهداف فرعی را ایجاد کنید که پس از دستیابی به آن­ها ، به عملی شدن ایده کمک می­کند.

7. برنامه ای را تنظیم کنید - باید بدانید که جلو می روید یا عقب مانده­اید و این فرآیند در کجا متوقف می­شود. بنابراین ، یک جدول زمانی را تدوین کنید و مهلت اهداف فرعی را تعیین کنید.

8. همه چیز را به حرکت درآورید - بدون عمل برنامه ریزی نکنید. در مقطعی موتورهای خود را روشن کرده و اجازه دهید مسابقه شروع شود. سعی کنید به دیگران اجازه دهید کارهایشان را انجام دهند. سعی نکنید همه چیز را مدیریت کنید.

9- با متخصصان تماس بگیرید – از متخصصان بخواهید که ایده­ای شما را تنظیم کنند و ایده شما را در مسیر نگه دارند.

"شرکت ها کرده­اند  که متفکران خلاق می توانند یک سرمایه بزرگ برای یک سازمان باشند."

نتایج خود را تجزیه و تحلیل کنید. آیا به اهدافتان رسیده اید؟ نظارت بر موفقیت شما و انجام تنظیمات مورد نیاز یک فرآیند را یک فرآیند ادامه­دار در نظر بگیرید. اوضاع به ندرت در اولین کار مناسب است ولی توجه داشته باشید که شرایط مناسب را فراهم کنید. معمولا با تکیه بر کمی طوفان ایده­های بیشتر، نواقص همیشه می تواند برطرف شود

مشاهده بیشتر
نظر کاربران
امتیاز
2
0
0
0
0
میانگین 5
کل رای ها2
0