منو شرکت ها خانه جستجو پروفایل
کارایی بهتر در اپلیکیشن
دانلود
خرید اشتراک

خلاصه کتاب دستیابی به عملکرد برتر با استفاده از هشت استعداد خلاقیت

Breakthrough Creativity

لین سی. لوسکیو

نویسنده لین سی. لوسکیو

222 بازدید
خلاصه کتاب دستیابی به عملکرد برتر با استفاده از هشت استعداد خلاقیت

چکیده

به صورت تئوری و خلاصه ، کتاب لین لوسکیو به نظر فوق العاده می رسد. امروزه محیط کسب و کارها، در حال تغییر و تحول است و افراد را تحت فشار قرار می دهد تا ایده های خلاقانه ای را ارائه دهند ، اما همه افراد خلاق نیستند، یا این تفکر رایج وجود دارد. لوسکیو استدلال می کند که همه افراد خلاق هستند ، یا می توانند باشند ، اما انواع مختلفی از خلاقیت وجود دارد. لوسکیو در حالی که در یک پایگاه در بخش روان­شناسی جونگیان کار می­کند و مطالب مستدل می­نویسد توضیح می­دهد که هشت نوع  عمده از خلاقیت وجود دارد. او به طور واضح و کامل خلاقیت را مورد مطالعه قرار داده است. برای حمایت از پایان نامه خود با موضوع ذهن ها به روش های مختلفی کار می کنند.  او نمونه های تاریخی ، نقل قول ها و ابزارهای بی شماری را ارائه می دهد، از جمله تجزیه و تحلیل نقاط قوت شخصیت خلاق مبتنی بر شاخص میرز-بریگز. متأسفانه ، او شواهد کمی ارائه می دهد که افراد هنگام پیروی از پیشنهادات وی ، خلاق تر می شوند و نکته در اینجاست. پیشنهادات خاص او عالی ، اما ایده آل گرایانه است: چند سازمان، منابع لازم را دارند تا تیم هایی با سبک­های خلاقیت مکمل را جمع­آوری کنند؟ در نتیجه ، ما این کتاب را به دو گروه از خوانندگان که ممکن است دانش لازم را داشته باشند ، پیشنهاد می کنیم تا از آن بیشترین بهره را ببرند: کسانی که از بحث تئوری و همچنین پیشنهادات عملی استقبال می کنند ، و کسانی که به پرورش خلاقیت اختصاص دارند.

توضیحات

 نکات کلیدی

·        بیشتر افراد خلاقیت را خیلی بحث کوچکی در نظر می­گیرند.

·        همه می توانند خلاق باشند ، اما افراد به روش­های مختلف خلاق هستند.

·        درک نحوه پردازش اطلاعات ، کلید افزایش خلاقیت شماست.

·        همه اطلاعات را با توجه به علایق­شان پردازش می كنند. سبک خلاقیت شما توسط این اولویت تعیین می شود.

·        شما یک استعداد ثانویه یا کمکی دارید که می توانید برای متعادل کردن استعداد اصلی خود استفاده کنید.

·        با خودآگاهی و تکنیکهای صحیح می توانید راه­های خلاقیت خود را افزایش داده و بر تعصبات ذاتی عادت خود غلبه کنید.

·        در مدیریت تغییر موفقیت آمیز ، همه انواع خلاقیت ضروری است.

·        سازمان های خوب به افراد فضا و پشتیبانی لازم را برای خلاقیت می دهند.

·        افرادی که روی یک پروژه کار می کنند باید سبک های مکمل خلاقیت را داشته باشند.

·        به عنوان یک رهبر ، نقاط قوت خلاقانه اعضای تیم خود را درک کنید و افراد را به نقش­هایی در فرآیند منصوب کنید که بیشترین استفاده از خلاقیت خود را داشته باشند.

 

خلاصه

درک و توسعه خلاقیت

اکثر مردم معتقدند که خلاقیت ندارند زیرا خود را با شخصیتهای بزرگی در تاریخ مقایسه می کنند که دارای "خلاقیت تحول گرا یا در سطح نبوغ" هستند. آنها خود را قضاوت می کنند زیرا ایده های کاملاً اصیل و منحصر به فردی تولید نمی کنند. این دیدگاه اشتباه است و حتی برای پر بارشدن شما خطرناک است. اول ، خلاقیت را به عنوان توانایی تولید "نتایج متفاوت و ارزشمند" بطور منظم، تعریف کنید. همه می توانند این کار را انجام دهند ، اما همه این کار را به یک روش انجام نمی دهند. هر کس یکی از هشت نوع اصلی خلاقیت را دارد: "ماجراجو ، ناوبری ، کاوشگر ، رویاگرا ، رهبری ، مخترع ، سازگار یا شاعر".

"با این وجود ، خیلی از افراد ، خود را خلاق نمی دانند ، نمی دانند چگونه باید خلاق باشند ، یا نمی دانند چه کاری باید انجام دهند تا خلاقیت خود را حفظ کنند."

با بررسی نحوه پردازش اطلاعات خود، نوع غالب خود را تعیین کنید. آزمون شاخص میرز-بریگز طیف چهار عملکرد ذهنی اولیه (تفکر ، باور ، احساس و ادراک) را با استفاده از تعداد کمی حروف اختصاری متمایز کننده طبقه­بندی می­کند. افراد در درجه اول برونگرا ("E") یا درونگرا ("I") هستند. برونگراها توجه بیشتری به جهان و جامعه دارند. افراد درونگرا به چشم انداز داخلی خود را توجه می کنند. برای درک امور ، ابتدا به آنچه فکر و احساس می کنند ، دقت می کنند. می توانید بر تفکر (استفاده از منطق و دلیل برای تصمیم گیری) یا احساس (توجه  بیشتر بر ارزش ها و زمینه های اجتماعی) تأکید کنید که به اختصار "T" و "F" هستند. شما می توانید بر احساس (داده های جمع آوری شده از طریق حواس) یا باور ("احساس غریزی") تأکید کنید ، به اختصار "S" و "I". و می توانید بر قضاوت ("J") یا درک ("P") تأکید کنید. افراد در هر یک از این چهار طبقه فعالیت می کنند ، اما تمایل دارند یک رویکرد را در هر طبقه ترجیح دهند. به عنوان مثال ، نمرات به عنوان ETSJ بیان می شود ، این به معنای برون گرا ، تفکر ، احساس و داوری است.

"دلیل این سردرگمی ممکن است این تصور باشد که تنها یک راه خلاقیت وجود دارد."

هنگامی که مشخص کردید که در کدام طیف قرار دارید ، از طریق شاخص میرز-برگز یا از طریق خودآزمایی ، نوع غالب خلاقیت خود را تعیین کنید. استعدادهای اولیه و کمکی خود را مشخص کنید (همانطور که در زیر توضیح داده شده است) تا مطمئن شوید که برنامه های شما متعادل و کامل هستند. اگر از استعدادهای خلاقانه اصلی و کمکی خود آگاه هستید ، می توانید با آمادگی بیشتر از آن هدایا استفاده کنید و به قدرت­های ناخودآگاه  خلاقانه خود برسید. مهم نیست که چه نوع خلاقیت بر رویکرد شما حاکم است ، اگر از ماهیت خاص آن آگاه باشید ، بهترین عملکرد را خواهد داشت. به عنوان مثال ، می توانید تکنیک های کلی مدیریت زمان را برای پاسخگویی به نیازهای خلاقیت خاص خود تطبیق دهید.

وقتی خلاق هستید ، نسبت به خودتان احساس خوبی می کنید. این انرژی­بخش است. "

برای خلاقیت بیشتر ، برنامه شخصی خود را را برای پیشرفت خلاقانه تنظیم کنید. ابتدا گام­هایی را که در طی فرایند خلاقیت خود برداشته اید مشخص کنید. ببینید کدام ابزار مفهومی به شما کمک کرده است. به طور مرتب پاسخ های خود را بررسی کنید تا به هدایای خود اعتماد کنید و با استفاده از استعدادهای خود تمرین کنید. این تمرین در خلاقیت ممکن است همدلی را بین شما و  همکاران­تان افزایش دهد به همین دلیل ممکن است جنبه­ای جدیدی از ارتباط بین شما کشف شود.

رهبری یک تیم خلاق

مراحل رشد خلاقیت که به عنوان یک فرد برای شما اعمال می شود نیز برای تیم شما اعمال می شود ، بنابراین می توانید خلاقیت گروهی را نیز تقویت کنید. فرایندی را که اعضای تیم شما ایده ایجاد کرده و پیاده سازی می کنند ، تایید کنید. از افرادی که خلاقیت انجام می­دهند، ستایش کنید و تصمیم­های نهایی یا برنامه­های آنها را با دقت مرور کنید. در مورد آنچه تولید کرده اند و کارهایی که انجام می دهند ، شفاف سازی کنید.

"همه در خلاقیت یکسان نیستند زیرا یک مسیر عالی برای خلاقیت وجود ندارد، بلکه مسیرهای متعدد عالی وجود برای خلاقیت وجود دارد."

برای تولید تیم های خلاق ، محیط خلاقانه­ای ایجاد کنید که شامل فضای اعتماد ، تأکید بر ارتباطات عملکردی و احترام آمیز و تعهد آگاهانه به رشد و کاوش است. استعدادهای تیم خود را در نظر بگیرید. ترکیب تیم را ارزیابی کنید ، تا اطمینان حاصل کنید که اجزای لازم برای موفقیت را دارید.

"خلبانان تمایل دارند که برای تعیین یک استراتژی خلاقانه برای پیشروی و ارائه جهت و احساس فوریت مهارت داشته باشند."

برای هر پروژه "منشور پروژه" تهیه کنید که از خلاقیت اعضای تیم استفاده کند. منشور باید همه مراحل را پوشش دهد از مفهوم گرفته، تا رسیدن به هدف نهایی. تصمیم بگیرید که تیم چه ایده­هایی را توسعه دهد، چگونه این ایده ها با سازمان و مشتریان بزرگتر مرتبط می شود و چگونه آن­ها عملی می شوند.

طراحی برای موفقیت: خلاقیت فردی

هشت نوع شخصیت خلاقانه که براساس شاخص مایرز-بریگز است ، عبارتند از:

1. "ماجراجو" - (شاخص مایرز-بریگز: ESTP ، استعداد ثانویه مخترع ؛ ESFP ، استعداد ثانویه شاعر.) ماجراجویان افراد عملگرایی هستند که دارای شخصیت باز هستند. برون گرا هستند، آنها از طریق تجربه یاد می گیرند و به ایده های خاصی که  جزئیات مشخصی دارند، پاسخ می دهند. شخصیت بی­تابی دارند و اگر احساس به یکنواختی کنند. روندهای طولانی و خسته­کننده آن­ها را عصبانی می­کند. آنها با ناشناخته ها راحت نیستند ، حتی اگر آن ناشناخته در ناخودآگاه خودشان پیدا شود. برای کمک به ماجراجویان ، آن­ها را آرام کنید و آن­ها را در کنار افراد با استعدادی  قرار دهید که با دید وسیع تری عمل می کنند. به ماجراجویان کمک کنید مهارت های ارتباطی­ای را توسعه دهند که جنبه های شهودی و عاطفی آنها را در بر می گیرد.

2. "ناوبر" - (شاخص مایرز-بریگز: ISTJ ، استعداد ثانویه مخترع ؛ ISFJ ، استعداد ثانویه سازگار.) افراد دارای این استعداد غالب ممکن است خود را خلاق نپندارند ، زیرا آنها تأکید می کنند که کارها به درستی انجام شود. آنها دوست دارند داده ها را جمع کنند و بدانند که در گذشته چه موفقیتی وجود داشته است. آنها سازماندهی شده اند و سوابق خوبی را حفظ می کنند. از خلاقیت خود استفاده کنید تا به عنوان یک ناوبر از روی اقدامات گذشته، برون­یابی تمرین­های فعلی و تطبیق پیشنهادات، مدل­هایی را ارائه دهید.با اختصاص دادن وقت و تشویق به نقش آفرینی ، به ناوبران تیم خود کمک کنید و به آنها پیشنهاد دهید که برای فعالیت­های خود قهرمان یا مدل­های شخصی تهیه کنند و فضایی برای سوابق مدنظر خود فراهم کنند ، که شما باید مرتباً آن­ها را مرور کنید.

3. "کاشف" - (شاخص مایرز-بریگز: ENTP ، استعداد ثانویه مخترع ؛ ENFP ، استعداد ثانویه شاعر.) احتمالاً شما قبلاً خود را خلاق می دانید و تولید ایده های تازه را آسان می­پندارید. با این حال ، گرایش کاملاً مفهومی می تواند شما را گمراه کند. روش­هایی را برای ارزشگذاری جزئیات واقعی و پیاده سازی پیدا کنید. اگر تیم شما یک فرد کاشف دارد، کنترلش کنید. به کاشفان کمک کنید تا وقت خود را مدیریت کنند. در صورت نیاز ، آنها را مجبور به انعکاس کنید وبه  آن­ها انرژی بدهید تا  ایده­های خود را ثبت کنند.

4. "رویاگرا" - (شاخص مایرز-بریگز: INTJ ، استعداد ثانویه رهبر ؛ INFJ ، استعداد ثانویه سازگار.) شما یک هدیه نادر دارید: شما با آینده در ارتباط هستید و می توانید سرنخ های ظریفی ببینید که نشان دهنده یک روند جدید است. شما در "تحریک" مهارت دارید (دیدن هدف آینده و کار در  زمان حال برای توسعه برنامه هایی برای رسیدن به آنجا). شما منابع بسیاری را ترسیم می کنید و آنها را در سؤالات نافذ ادغام می کنید. گر چه این دیدگاه خصوصی می­تواند شما را منزوی کند. رهبران ممکن است که با افراد با خلاقیت بینایی درک نکنند یا متوجه صحبت­های آن­ها نشوند. به نظر می رسد که این نوع از افراد خلاق حقایق را نادیده می گیرند ، زیرا آنها به آینده متمرکز هستند. اگر تیم شما فردی با خلاقیت بینایی را در اختیار دارد ، از آن­ها بخواهید دیدگاه خود را به اشتراک بگذارند. این واقعیت که دیدگاه آن­ها به سمت آینده متمرکز هست، آن­ها را در تداخلی غیر قابل اجتناب قرار می­دهد. به آنها کمک کنید تا سایر افراد درگیر را در نظر بگیرند و این تداخل­ها ضروروی بدانند.

5. "رهبر" - (شاخص مایرز-بریگز: ESTJ ، استعداد ثانویه ناوبر ؛ ENTJ ، استعداد ثانویه رویاگرا.) شما عاشق برنامه ریزی و سازماندهی هستید و در آن خوب هستید. شما حرکت و ساختار را برای حل مسئله ایجاد می کنید. شما با جستجوی اهداف پروژه به آن کمک می­کنید و به افراد برای تعیین نقش های خود ، کمک می کنید. مراقب باشید ، زیرا ممکن است دیگران را ناراحت کنید، یا در مسیر خلاقیت افراد دیگر قرار بگیرید یا با صحبت کردن مستقیم درگیری ایجاد کنید. از آنجا که رهبران بسیار مفاهیم تعریف شده را ارش می­نهند ، رهبران باید به آنها کمک کنند تا مناطق خاکستری و فازی پروژه را ببینند: عوامل انسانی. رهبران را از تلاش زود هنگام برای تعریف چیزها در تیم دور نگه دارید. وقت اضافی در نظر بگیرید و دیدگاه سایر افراد را برای رهبران آشکار کنید. بدیهی است ، اگر تیمی از افراد با استعدادهای مکمل را جمع کنید ، این کار ساده تر خواهد بود.

6. "مخترع" - (شاخص مایرز-بریگز: ISTP ، استعداد ثانویه ماجراجو ؛ INTP ، استعداد ثانویه کاشف.) شما منطقی و دارای روش هستید. شما مسائل را به صورت داخلی تجزیه و تحلیل می کنید و ایده های خود را طبقه بندی می کنید. شما از درک نحوه کارکرد و پیروی از یک روش گام به گام لذت می برید. شما خوب می­توانید سؤال های دشوار بپرسید تا مطمئن شوید تفکر تیم شما روشن و سازمان یافته است و تیم خود را به سوی دیدگاه­های جدید سوق دهید. شما ساختارهای مفهومی تیم خود را آزمایش می کنید. گرچه، این آزمایش ممکن است غیر شخصی به نظر برسد ، و می تواند احساسات و ارزش های دیگران را نادیده بگیرد ، به خصوص اگر در منطق باینری گرفتار شوید (یا یک چیز یا چیز دیگری). شما می توانید چنان درگیر تعقیب حقیقت باشید که مهلت­های زمانی را فراموش کنید. سرپرست تیم شما می­خواهد ابهام را برطرف کنید ، دیگران را در نظر بگیرد ، مهلت­های زمانی را رعایت کنید و کار را رها کنید تا آرامش و تفریح ​​داشته باشید.

7. "سازگار" - (شاخص مایرز-بریگرز : ESFJ ، استعداد ثانویه ناوبر ؛ ENFJ ، استعداد ثانویه رویاگرا.) شما دوست دارید مردم با یکدیگر کنار بیایند. شما تعامل و ارتباطات مثبت بین مردم را تقویت و فعال می کنید. به همین دلیل ، شما می توانید برای تعامل تیم خود ضروری باشید و می توانید به افراد با استعدادهای مختلف کمک کنید تا با هم همکاری کنند. شما ممکن است استعدادهای اعضای تیم را بشناسید در حالی که حتی خودشان استعدادهایشان را نمی­شناسند. شما در برقراری ارتباط و خواندن ذهن  افراد مهارت دارید ، که این امر شما را در مرحله دیگری از روند خلاقیت به ضرورت تبدیل می­کند: پیاده­سازی ایده های جدید. شما به مردم کمک می کنید تا تغییر کنند و درک کنند که تغییرات جدید به چه معنی است. با این حال ، چون شما به مردم بسیار اهمیت می دهید ، گاهی اوقات ممکن است ناخواسته مزاحم تلقی شوید. شما حتی اگر برای روند خلاقیت یا تصمیم گیری ضروری باشید ، از درگیری لذت نمی برید. یک رهبر خوب شما در مدیریت و ارزش درگیری کمک خواهد کرد. همچنین رهبر خوب باید شما را در تمرین تفکر انتقادی و تعیین مرزها راهنمایی کند.

8. "شاعر" - (شاخص مایرز-بریگز: ISFP ، استعداد ثانویه  ماجراجو ؛ INFP ، استعداد ثانویه کاشف.) شما دنیا را از موضع خود  می بینید ، موضعی که زیبایی را برجسته می کند. شما نگران این هستید که مردم به خوبی در کنار یکدیگر کار کنند، و از آن­ها ستایش می­کنید هنگامی که این کار یا کارهای خوب دیگری را انجام می­دهند. شما از احساسات آگاه هستید، از جمله احساساتی که فقط از طریق زبان بدن بیان می شود. شما از افراد تیم خود پشتیبانی می کنید و سازمان خود را تحت فشار قرار می دهید تا دامنه وسیع تری از دیدگاه ها را در نظر داشته باشند و با رویکردهای شهودی احساس راحتی کنند. شما از هدایای کلامی خود برای شکل دادن ایده ها به ترکیب های نوشتاری یا گفتاری که الهام بخش و اتحاد جامعه شما است استفاده می کنید. با این حال ، درگیری یک مشکل است. از یک طرف شما از این کار اجتناب می کنید ، زیرا دوست دارید مردم با یکدیگر کنار بیایند. از طرف دیگر، تلاش می­کنید تیم خود را ارتقا دهید با پرهیز از موقعیت­هایی که ارزش­های شما را تهدید می­کند. برای کمک به شما ، یک رهبر خوب شما را ترغیب می کند تا به نقد جدی فکر کنید ، مرزها را تعیین کنید و درگیری را مدیریت کنید.

تناظر استعداد و مهارت

برای به کارگیری اعضای تیم خود برای به­سازی هر پروژه ، استعدادهای خلاقانه اولیه و ثانویه آن­ها و خودتان را پیدا کنید و از آن­ها استفاده کنید. هدایای خلاق ممکن است افراد را برای کارهای خاص متناسب کند. به عنوان مثال ، مهارت های حل تعارض را مطالعه کنید ، بنابراین می دانید، کدام جنبه­های تعارض خلاقیت هر فرد تاثیر می­گذارد. برخی از اعضای تیم می توانند سازگار باشند ، که می خواهند همه با هم همراه شوند. در این صورت ، ممکن است ابراز عقاید مخالف دشوار باشد. از طرف دیگر ، "مخترعین" در تیم شما ممکن است بر واقعیت­ها تاکید کنند و جنبه عاطفی تعارض را نادیده بگیرند.

سازگارها به اعضای تیم شناخت و قدردانی لازم را می دهند. این پشتیبانی و تشویق به اعضای تیم کمک می کند تا حس قوی­تری نسبت به خلاقیت خود داشته باشند. "

مهارت های ارتباطی خود را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که آن­ها در خدمت نوع غالب استعداد شما هستند. به عنوان مثال ، اگر شما خلاقیت رویاگرا دارید، ممکن است لازم باشد روی بیان خصوصیات خود کار کنید تا دیگران بتوانند از آن پشتیبانی کنند. اگر کاوشگر باشید ، ممکن است ایده های خود را آنقدر سریع ایجاد کنید که خود را از مسیر خارج کنید ، دیگران را تحت الشعاع قرار دهید یا به دلیل جذابیت افراد بعدی ، ایده های قبلی خود را فراموش کنید. برای مقابله با این گرایش ها ، تمرین کنید که خود را کنترل کنید، سؤال کنید و ایده های خود را بنویسید تا گم نشود. نوع خاصی از راهنمایی های ارتباطی که تیم شما به آن نیاز دارد را برنامه ریزی کنید. آیا شما به سمت "ناوبران" ، که کمال طلب هستند ، می روید؟ اگر چنین است ، چگونه می توانید بدون هدر دادن انرژی آن­ها این کار را انجام دهید؟

"تیم هایی که رفتار خلاقانه و نوآوری را ترویج می کنند ، اعضایی دارند که دارای استعدادها و مهارت­های مختلفی هستند."

مهم نیست که استعداد شما چیست ، زمان کافی برای استفاده از خلاقیت خود اختصاص دهید. همه استعدادهای خلاقانه به استراحت و وقفه کافی برای تازه ماندن نیاز دارند. گرچه که نیاز به زمان ، استراحت و آرامش برای افراد اساسی به نظر می رسد ، در صورت هدایت تیم خلاق ، آن را نیز در نظر بگیرید

مشاهده بیشتر
نظر کاربران
امتیاز
0
0
0
0
0
میانگین 0
کل رای ها0
0