منو شرکت ها خانه جستجو پروفایل
کارایی بهتر در اپلیکیشن
دانلود
خرید اشتراک

خلاصه کتاب نابغه ی خلاق

Creative Genius

پیتر فیسک

نویسنده پیتر فیسک

159 بازدید
چکیده

اگر کتابچه راهنمای بازاریابی فوق العاده پیتر فیسک ، را ورق بزنید ، در هر صفحه مطلب مفیدی پیدا خواهید کرد. فیسک پس از معرفی لئوناردو داوینچی به عنوان یک مدل و ذکر خصوصیات آن ، مثال های عجیب و غریب اما جالبی از لنزها ، تصاویر ، گزینه ها ، ایده ها ، استعاره ها ، مدل ها و رویکردها را ارائه می دهد ، همه اینها بر اساس ترکیب مفاهیم صوتی تنظیم شده که برای ارائه دیدگاه های جدید فراهم شده است. ما این کتابچه راهنمای فیسک را به افرادی که به دنبال راهنمایی برای نوآوری هستند توصیه می کنیم این راهنما سریعا در دسترس و قابل اجرا است. اگرچه روی جلد این کتاب هیچ عنوان فرعی درج نشده، ولی در صفحه عنوان "راهنمای نوآوری برای رهبران مشاغل ، افرادی که به دنبال تحول هستند و از مرزها عبوز میکنند " یک نوید می دهد. و این همان چیزی است که فیسک ارائه می دهد.

توضیحات

نتایج

• نوآوری موفقیت آمیز به طراحی بستگی دارد.

• با تقلید از لئوناردو داوینچی خلاقیت بیشتری کسب کنید.

 • خلاقیت خود را با استفاده از مفهوم زمان و مکان خود شکوفا کنید.

• با آمیختن ایده های موجود ، بررسی بازارهای اطراف ، پیش بینی خواسته های مصرف کننده و تغییر نحوه مدیریت خلاقیت ، مفاهیم جدید ایجاد کنید.

• با زیبایی عملی، ایده های ترکیبی را طراحی کنید و بر رضایت مشتری تمرکز کنید.

• ایده ها به تنهایی نوآوری را تشکیل نمی دهند. آنها باید در جهان آشکار باشند.

• هدف شما تعیین می کند که روی چه جنبه هایی از محصول جدید باید تاکید کنید.

• به تنهایی نوآوری نکنید. با مشتریان یا سازمان های دیگر خود نوآوری ایجاد کنید.

• نوآوری شما باید " بازارپرتلاطمی" ایجاد کند که به شما امکان می دهد بازار خود را تعریف کنید.

• شرکت های نوآورانه، انعطاف پذیر ، باز ، سازگار و مشتاق یادگیری هستند.

خلاصه

"کنجکاوی بی امان"

مخترع ، دانشمند ، هنرمند و ستاره شناس ، لئوناردو داوینچی ابتکار عمل در گذرگاه مرزی را به نمایش گذاشت. او ایده های جدیدی را ایجاد کرد و غالباً کشف های علمی و فناوری را پیش بینی می کرد که فقط در قرن گذشته عملی می شدند. راز خلاقیت بی حد و حصر داوینچی دیدگاه او به جهان بود. کنجکاوی بی امان او باعث می شد که حقایق بیشتری را کشف کند ، در مقیاس بزرگتری بیاندیشد و ارتباطات اصلی بین عناصر نامتناسب برقرار کند. شجاعت او به او امکان می داد تناقض را بپذیرد ، و با مفاهیم جدید و چالش برانگیز برخورد کند. با تقلید از داوینچی خلاقیت بیشتری کسب کنید. دنیای خود و چگونگی درک آن را با روش مناسبی زیر سؤال ببرید و بررسی کنید.

فضا یک مکان است

وانمود کنید که می توانید در طول زمان سفر کنید. به جلو حرکت کنید و به اطراف نگاه کنید. تصور کنید که چگونه جهان ممکن است تغییر کند و جهان آینده چه فرصتهای جدیدی را اختیار دارد . از دیدگاه آینده نگر مشهوری مانند نویسنده اچ جی ولز به دنیا نگاه کنید. به یاد داشته باشید که نوآوری فقط فناوری جدید نیست؛ بلکه شامل تغییراتی در فرهنگ ، سبک زندگی و ایده پردازی است. در تفکرات خود انعطاف پذیر باشید: پیش بینی کردن آینده صرفاً بیرون رفتن از زمان حال نیست.

"با پیشرفت فناوری و تجزیه محیط زیست ، مردم بیش از گذشته احساساتی هستند ، انتظاردارند و خواستارند."

زمان، تنها تغییر نخواهد بود. فضا نیز به روشی پیچیده تر از زمان تغییر خواهد کرد. بازارها تغییر می کنند و در هم تنیده می شوند. به عنوان مثال ، شرکت هایی مانند ویرجین گالکتیک در حال گسترش دامنه نوآوری خود در فضای بیرونی هستند. ایده ها اقتصاد را سوق می دهند و ایجاد دیدگاه های جدید برای موفقیت اقتصادی بسیار مهم است. آمادگی برای آینده به معنای تأکید بر انتخاب هایی است که باعث ایجاد تفکر جدید می شود. این امر مستلزم پذیرفتن مفاهیمی است که مقوله های مختلف را پشت سر می گذارد ، مانند حافظت از ایده های جدید با آموزش افراد در "کنترل اعصاب" یا حمایت از "منابع طبیعی" که بافت بیولوژیکی را به جای پول ذخیره می کنند.

نقش شما چیست؟

متفکران خلاق در مواجهه با چنین تغییراتی چه باید بکنند؟ شما می توانید با شناخت نیروهای کار در بازارهای امروز ، نوآوری را ترغیب کنید. به عنوان مثال ، به روش فناوری برای سرعت بخشیدن به این تغییرات ، پیچیدگی جامعه و سرعت روزافزون ماشین ها دقت کنید. خطرات جدیدی بوجود می آیند و باعث اضطراب می شوند و بر توانایی سازگاری افراد تأثیر می گذارد.

"هنگامی که شما یک ایده قدرتمند دارید ، می خواهید از آن استفاده کنید."

به ایجاد فضا و زمان برای ایجاد ایده های جدید فکر کنید. اولین و ساده ترین ، ظهور اقتصاد شرق را در نظر بگیرید: اقتصادهای چین و هند در حال شکوفایی هستند. بسیاری از اقتصادهای آسیا لپ تاپ ها ، تلفن های جدید و سایر نوآوری ها را تولید می کنند و با دروس اصلی به اشتراک می گذارند. با ظرافت بیشتری ، به دنبال "فاصله سفید" باشید - یعنی شکاف در بازارها ، مشتریانی که خدمات دریافت نکرده اند. محصولی را برای مخاطبان پنهان در نظر بگیرید و تصور کنید که چگونه می توانید آن را برای یک بازار انبوه آماده کنید. چگونه می توانید یک سرویس شغلی فقط برای کار افراد گسترش دهید. فضاهای جدید در آینده که باعث تغییر خواهد شد را بررسی کنید. به عنوان مثال ، افزایش جمعیت جهانی باعث کمبود آب خواهد شد ، در حالی که افزایش تعداد سالخوردگان به مراقبت های اضافی و محصولات مربوط به سالمند نیاز دارد. "نوآوری در جهت بهتر کردن زندگی مردم است."

شما می توانید با استفاده از تمرین های نقش آفرینی و تمرین های مشابه ، ایده های گوناگونی را ترسیم کنید. آینده نگر آرتور کوستلر پیشنهاد می کند که به یک"هنرمند" فراتر از دیدگاه سنتی آن یعنی یک شخصیت خلاق نگاه کنید. هنرمندی که سنگ مرمر را تکه تکه می کند با "فرد عاقلی" که ایده های الهام بخش را ارائه می دهد متفاوت است ، هر دو آنها که با "دلقکی" انتظارات خود را پشت شوخ طبعی خود پنهان می کنند تفاوت دارند. سعی کنید هر یک از این نقش ها را به عهده بگیرید ، و تصور کنید که چگونه می توانید به یک مشکل در ذهن خود رسیدگی کنید. جین هنری ، نویسنده نوآوری را درک کنید ، اظهار می کند که مفاهیم جدید از طریق نوعی "موهبت" خودبخود یا شانسی پدیدار می شوند. استعداد همچنین تأثیر دارد ، زیرا به شما کمک می کند تا به طور منطقی ایده های شگفت انگیز را پیدا کنید ، یا دو یا چند فکر را به روش های جدید پیوند دهید. وقتی در حال ایجاد مفاهیم جدید هستید ، راه حل های متناقض را پیدا کنید. به اتحاد کلی دنیای محلی یا واقعی با دنیای مجازی فکر کنید.

"از بین تمام تکنیک های خلاقانه که با آن روبرو می شوید ، قدرتمندترین آن ، امکان اتصال دو ایده غیر مرتبط است."

"تلفیقی" که هنگام اتصال رشته های مجزا از قبیل فیزیک و تجارت ایجاد می شود ، ممکن است خلاق ترین روش باشد. طراحی مرحله مشخصی در فرایند نوآوری ، تغییراتی را در این ترکیب ایجاد می کند که همه طراح های خوب "عملکرد و شکل" را با هم ترکیب می کند.

طراحی ساز و برگ

طراحی ، که اساس یک نوآوری است ، باید دارای چهار ویژگی اساسی باشد:

1. "محوریت مشتری" - طراحان باید به مردم گوش دهند و تحقیقاتی انجام دهند تا آنچه را که مردم می خواهند اما نمی دانند چگونه بیان کنند،کشف کنند.

2. "آزمایش تیمی" - طراحان باید "کارها و راه حلها" را با کار در گروه ها برای توسعه ، آزمایش و ارزیابی مفاهیم متعدد کشف کنند.

3. "نمونه سازی سریع" - گروه های طراحی ، نمونه ها و مدل ها را ایجاد می کنند نه اینکه فقط درباره یک فرضیه بحث کنند یا ارزیابی انجام دهند. استفاده از نمونه های اولیه به معنی در نظر گرفتن واقع گرایی، قابل توجه است ، که از خطرات ناشی از درخواست دیگران برای ارزیابی یک نظریه جلوگیری می کند. نمونه اولیه به شما امکان می دهد "تست کنید و یاد بگیرید". ایده ها به تنهایی هرگز نوآوری نمی کنند. در عوض ، آنها مانند آجرهای لگو هستند: قطعات به تنهایی ارزش کمی از خودشان دارند ، اما با ترکیب و مطابقت آنها با قطعات مناسب می توانید نوآوری هایی را ایجاد کنید.

4. "جذابیت عاطفی" - طراحی بر شیوه ی تاثیر یک نوآوری بر روی احساس مشتری تأکید می کند.

شکل دادن به یک متن

تغییر ساختار ، یک قدم اساسی در طراحی محسوب می شود که شامل تغییر چارچوب سنجش - زمینه ، موقعیت ، مناسبت یا هدف - است که در آن افراد یک "ایده ، مشکل یا فرصت" را در نظر می گیرند. تغییر چارچوب سنجش مورد نظر به شما کمک می کند تا درک جدیدی از نحوه جذابیت آن برای دیگران داشته باشید. تغییر چارچوب به شما کمک میکند رقابت ، مخاطبان خود و ارزش هایی که سایر افراد هنگام مشاهده محصول شما تشخیص می دهند، را تغییر دهید.

"نوآوری نیاز به جذابیت و دقت دارد."

به طور گسترده ، شما می توانید یک محصول را در سه زمینه کلی قرار دهید: "عملکرد ، برنامه کاربردی یا فعال سازی". براین اساس ، عملکرد ، برکاری که روی محصول انجام می دهد تمرکز داد. برنامه از نظر نحوه استفاده افراد از یک محصول یا خدمت تنظیم می شود. این مفهوم بر اهداف متنوع نوآوری تأکید دارد. فعال ساز می پرسد: نوآوری شما به افراد اجازه می دهد چه کاری انجام دهند؟ عملکرد هسته مرکزی است ، برنامه کاربردی در اطراف هسته قرار می گیرد و فعال سازی عملکرد و برنامه کاربردی را در بر میگیرد. طراحی غالباً "هم آفرینی" را نیز شامل می شود . تولید محصولات در یک تلاش مشترک. این معمولاً به معنای مشارکت مشتری در تولید محصول ، کسب چشم اندازهای مفید از آنها و مشارکت آنها در هر مرحله از طراحی است. شرکت هایی که مشارکت مشتری را در توسعه محصولات پذیرفته اند شامل بویینگ 787 ، نایک و لگو است.

مزیت های طراحی

یک طراحی خوب سادگی را ارائه می دهد. ساده سازی کاربرد نوآورانه ای را ایجاد می کند. از "تخفیف عاقلانه" استفاده کنید تا کالای شما به ماهیت آن برسد ، استفاده از آن آسانتر و یادگیری یا مونتاژ سریعتر خواهد بود. با اشاره به "تضاد" با سایر محصولات یا "زمینه" ای که به مصرف کنندگان یک نقطه مرجع می دهد ، ماهیت محصول خود را نشان دهید.

"یکی از بهترین راه های رسیدن به ایده های جدید ، نگاه به بخش های دیگر ، جغرافیا و کاربران افراطی است."

سپس آیتم مورد نظر خود را برای جذابیت عاطفی شناسایی کنید. باید یک واکنش عاطفی منحصر به فرد را انتخاب کنید. تجارب طراحی شده از "عطر لطیف" موجود در هواپیماهای شرکت سنگاپور گرفته تا روشی که کارمندان ریتز کارلتون برای صدا کردن صمیمانه میهمانان هتل با اسم آموزش می بینند، متغیر هستند. هنگام طراحی، به دو مورد مهم توجه کنید: اوج تجربه و نتیجه گیری از آن.

"ما در دنیای خلاق و اقتصادی ایده ها زندگی می کنیم."

طراحی شامل یک فرایند آزمایش ، فیلتر و مرتب سازی است. وقتی ایده های جدیدی تولید کردید ، نه فقط جدیدترین بلکه بهترین گزینه ها را حفظ کنید ، همزمان به دنبال امکانات منحصر به فرد باشید. طراحی به معنای تمرکز روی راه حل ها و تبدیل ایده شما به موجودیت جسمی است. نوآوری شما باید برای مشتریان جذاب ، کاربردی و کارآمد برای تولید انبوه باشد. سرمایه گذاری مورد نیاز خود را بشناسید. نوآوری خود را از نظر مأموریت شخصی و شرکتی و موفقیت احتمالی در بازار بررسی کنید.

ایده های خود را راه اندازی کنید

مصرف کنندگان یک محصول جدید را طی یک فرآیند پنج مرحله ای با عنوان "انتشار نوآوری ها" نام گذاری میکنند . "نوآوران" با (2.5٪ از بازار) در مرحله اول قرار دارند. رهبران ،آینده نگر محبوب بعدی هستند که حدود 13.5٪ از مصرف کنندگان را تشکیل می دهند. 34٪ بعدی خریداران را تشکیل می دهند. آنها "منطقی تر و محتاط تر" هستند و به دیگران اجازه می دهند آنها را متقاعد کنند که فن آوری های جدید ارزش امتحان کردن را دارند. 34٪ بعدی مشتری را تشکیل می دهد ، افرادی که برای ادامه کار و نه رهبری اقدام می کنند. 16٪ باقی مانده از پذیرندگان كلی "مشمولان عقب مانده" هستند ، افراد مشکوک پیر و با تحصیلات کمتری که وضع موجود را ترجیح می دهند و در برابر تغییر مقاومت می کنند.

ایده ها با ارزش ترین دارایی های شما هستند. سوال این است که چگونه می توان به آن ارزش پی برد. "

نیروهای مختلف باعث ایجاد انگیزه در این گروه ها می شوند. مجموعه ای از مشتریانی که به آنها سروکار دارید را بشناسید ، پیام خود را متناسب با آنها تنظیم کنید. داستان ساده ای در مورد نوآوری خود بگویید که یک "دشمن" را به طور واضح نشان دهد ، بنابراین خریداران می توانند با پیوستن به شما افراد خوبی شوند. بر مزایای نوآوری خود تأکید کنید نه ویژگی های آن. پیام خود را با استفاده از زبان ساده تنظیم کنید. تصاویر قابل توجه اضافه کنید. شما می خواهید که مفاهیم شما به "یادگاری" تبدیل شوند و به خودی خود گسترش پیدا کنند.

همکاری مشارکتی

همکاری با "شرکای خلاق" مانند شرکتها یا سازمانها ممکن است استراتژی تجاری شما را تکمیل کند. به عنوان مثال ، شما می توانید محصول خود را در یک قرارداد فرعی با پیشنهاد یک زمان محدود درنظر بگیرید یا برای دسترسی به فناوری جدید ، به محصول شخص دیگری برای مدت معینی مجوز دهید. شما همچنین می توانید وارد گروهی بزرگ از شرکت ها شوید که از تخصص های تلفیقی با هزینه های احتمالی برای به اشتراک گذاشتن اسرار و اقدامات یک گروه ، بهره می برد. این خطرات همچنین در "سرمایه گذاری مشترک" بوجود می آیند و این به معنای همکاری برای یک دوره طولانی تر است. ترجیحاً این روابط به هر دو طرف ،مهارتهایی که فاقد آن هستند را ارائه می دهد. "مشارکتها حتی قبل از شروع ، می توانند منبع نوآوری باشند" ، اما همکاری همچنین می تواند چشم اندازها و فرهنگهای متضاد را در معرض دید شما قرار دهد. "نوآوری باز" به شرکتهایی که قادر به تحقیق نیستند اجازه می دهد هزینه های خود را به اشتراک بگذارند. "تبادل ایده ها" ، مانند شرکت اینوسنتیو ، "بازاری از ایده ها" فراهم می کند.

ورود به بازار

ممکن است دستیابی به یک مفهوم جدید آسان باشد. کشف چگونگی به وجود آمدن آن و سودآوری آن در بازار "یک چالش خلاق واقعی است". فرقی نمی کند که وارد یک فضای فروش می شوید یا دیگران را دنبال می کنید ، باید یک "گرداب بازار" ایجاد کنید به طوری که با ایجاد یا تغییردربازار و معرفی محصولات "متحول کننده"،  انجمن های انتخابی خود را کنترل کرده و بر موانع خود غلبه کنید. بسته به محصول ، از ایده های منحصر به فرد خود با حق چاپ ، علائم تجاری ، حق ثبت اختراع یا برخی ترکیب ها محافظت کنید. پس از تسلط بر بازار هدف خود ، به دنبال "بازارهای مجاور" باشید که توسط گروه های تجاری ، مناطق جغرافیایی یا بازارهای پنهان تعریف شده توسط "قابلیت های مجاور" مرتبط باشند. اگر تجارت شما مستقیما با این انتشار برخورد نمی کند ، مجوز یا حق رای دادن به محصول خود را در نظر بگیرید.

"بدست آوردن نوآوری در بازار تازه شروع کار است. موفقیت در این امر یک چالش واقعی است. "

وقتی نوآوری می کنید ، فراتر از تولید تنها یک محصول خوب و تسلط بر یک بازار سودآور فکر کنید. سازمان خود را تغییر دهید تا به طور مداوم خلاق شوید و نوآوری را در معیارهای عملکرد شرکت خود ایجاد کنید. طیف وسیعی از عوامل مرتبط را اندازه بگیرید ، به عنوان مثال چقدر پول برای تحقیق صرف می کنید ، چند محصول جدید را تولید می کنید ، چقدر طول می کشد تا آنها را به بازار عرضه کنید و چند درصد از درآمد شما از نوآوری حاصل می شود.

"فرهنگ خلاق"

"تقلیل گرایی ، افزایش و کارآیی ،دشمنان نوآوری مؤثر در تجارت هستند." شرکت های نوآور فرهنگ های خلاق خود را پرورش می دهند و خوشه ای از ویژگی های متمایز را به اشتراک می گذارند. شرکتهای نوآور به جای تأکید بر سلسله مراتب و عناوین رسمی ، ساختارهای سازمانی مسطح تری دارند. آنها آزاد ، وظیفه محور و سازگار هستند. آنها به کارمندان خود اعتماد دارند و اطلاعات را آزادانه به اشتراک می گذارند. سازمان های نوآورانه در مورد انطباق بر تنوع تأکید می کنند و به کارکنان کمک می کنند تا همکاری و ارتباط داشته باشند و یادگیری را دنبال کنند. آنها از تیم هایی استفاده می کنند که در آن کارمندان می توانند نقش ها را تغییر دهند. سازمان های نوآورانه اعضای خود را ترغیب می کنند برنامه هایی متناسب با نیازهای خود ایجاد میکنند و به روشی متناسب با شخصیت ها و انواع شخصیتی خود کار میکنند. رهبران این سازمانها افراد خلاق دیگری را به خود جلب می کنند ، اصالت خود را به وجود می آورند و ابزار ، مفاهیم و چالش ها و پاداش های مداوم مورد نیاز برای ایجاد نوآوری را تأمین می کنند.

مشاهده بیشتر
نظر کاربران
امتیاز
0
0
0
0
0
میانگین 0
کل رای ها0
0