خرید اشتراک

درباره جاوا اسکریپت بیشتر بدانید

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی کامپیوتری مبتنی بر متن است که برای ساخت صفحات وب پویا استفاده می شود. جاوا اسکریپت که باید برای توسعه دهندگان یا برنامه نویسان مشتاق وب بیاموزد، می تواند برای ویژگی هایی مانند چرخ فلک تصویر، نمایش شمارش معکوس و تایمر، و پخش رسانه در یک صفحه وب استفاده شود. با کلاس‌های آنلاین جاوا اسکریپت، می‌توانید ساخت برنامه‌های کاربردی وب تعاملی، انتخاب بهترین چارچوب و کار با زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر مانند HTML و CSS را بیاموزید.

دوره ها

اسکریپت FiveM Lua
Udemy سم دی.
Sem D.
اسکریپت FiveM Lua FiveM Lua Scripting
04:20:58
 • user
 • user
 • user
 • user
 • +40
 • شرکت کننده
۱۴۰۱/۰۸/۲۵
آموزش کاربردی JavaScript و AJAX
LyndaApp ری ویلالوبوس
Ray Villalobos
آموزش کاربردی JavaScript و AJAX
زبان فارسی
01:23:56
 • user
 • user
 • user
 • user
 • +60
 • شرکت کننده
۱۴۰۱/۰۹/۰۵

کتاب ها

سوالات متداول در مورد جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی شی گرا با مهاربندی مجعد، تایپ پویا، مبتنی بر نمونه اولیه و شی گرا است. این زبان به عنوان زبان برنامه نویسی برای وب شروع شد و یکی از سه لایه فناوری استاندارد وب است - دو لایه دیگر HTML و CSS. جاوا اسکریپت به شما امکان می دهد بدون نیاز به بارگذاری مجدد صفحه، محتوا را به صورت پویا در یک صفحه وب ایجاد و کنترل کنید. مرورگرهای وب قادر به تفسیر آن هستند و هنگامی که توسط رویدادها فعال می شوند، HTML و CSS یک صفحه وب را با به روز رسانی های پویا تغییر می دهند. جاوا اسکریپت همچنین از تماس های ناهمزمان برای واکشی داده ها از سرویس های وب در پس زمینه استفاده می کند. اگرچه در ابتدا فقط در مرورگرهای وب مورد استفاده قرار می گرفت، موتورهای جاوا اسکریپت از آن زمان به عنوان سرور با Node.js، در چارچوب های برنامه دسکتاپ مانند Electron، و در چارچوب های تلفن مانند Apache Cordova تعبیه شده اند.
جاوا اسکریپت زبان برنامه نویسی است که به کاربران اجازه می دهد با وب سایت هایی که بازدید می کنند تعامل داشته باشند و آن را به زبانی بسیار مهم برای توسعه دهندگان وب تبدیل می کند. در گذشته، بیشتر توسعه دهندگان بر روی Backend تمرکز می کردند. جاوا اسکریپت تنها زمانی مرتبط بود که آنها نیاز به استفاده از جلوه های بصری داشتند. با تکامل توسعه وب و تغییر تمرکز به سمت تجربه کاربری، برنامه نویسان شروع به تکیه شدید به جاوا اسکریپت برای کدهای ظاهری خود کردند. امروزه اکثر سایت ها از جاوا اسکریپت برای واکشی و ارسال داده ها، استفاده از منطق و تولید HTML در مرورگرها استفاده می کنند. جاوا اسکریپت همچنین می تواند به صورت ناهمزمان با سرورهای داده در پس زمینه بدون وقفه در تعامل کاربر در پیش زمینه ارتباط برقرار کند. این ویژگی‌ها، جاوا اسکریپت را نه تنها به یک زبان مهم، بلکه یک زبان ضروری برای توسعه وب مدرن تبدیل می‌کند.
جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر متن است که برای توسعه سمت کلاینت و سرور استفاده می شود. توسعه دهندگان وب از زمان آغاز به کار از جاوا اسکریپت برای افزودن تعامل ساده به صفحات وب مانند مدال ها، عناصر متحرک یا نمایش اسلاید تصویر استفاده کرده اند. در حالی که این هنوز یکی از کاربردهای اصلی آن است، جاوا اسکریپت برای ساخت برنامه های کاربردی وب کامل تکامل یافته است. SPAها یا برنامه‌های تک صفحه‌ای به چارچوب‌های مبتنی بر جاوا اسکریپت مانند React، Angular و Vue وابسته هستند تا تجربه‌ای شبیه به دسکتاپ را به مرورگر ارائه دهند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که مرورگرهای وب مکان هایی نیستند که به خوبی از زبان برنامه نویسی استفاده کنند. جاوا اسکریپت همچنین برای ساخت سرویس های وب و زیرساخت های بک اند با Node.js محبوب است. چارچوب‌های React Native، Xamarin، Ionic و NativeScript از جاوا اسکریپت برای توسعه برنامه‌های تلفن نیز استفاده می‌کنند.
انتخاب بهترین فریم ورک جاوا اسکریپت برای پروژه وب شما بستگی به چیزی دارد که به دنبال آن هستید. React یک چارچوب محبوب است، به این معنی که در صورت نیاز به کمک، پشتیبانی اجتماعی زیادی خواهید یافت. همچنین یادگیری آن نسبتاً آسان در نظر گرفته می شود، اما با سرعتی سریع در حال توسعه است. Angular چارچوبی است که اتصال داده ها را آسان می کند تا بتوانید یک برنامه را سریعتر قالب بندی کنید. همچنین از کتابخانه RxJS برای ساده سازی برنامه نویسی ناهمزمان و Typescript (که به جاوا اسکریپت کامپایل می شود) برای یک فرآیند توسعه تمیزتر و کمتر مستعد خطا استفاده می کند. برخی از معایب Angular این است که می تواند منحنی یادگیری شیب دار داشته باشد و می تواند پیچیده باشد. Vue یک چارچوب سبک وزن است، بنابراین یادگیری آن آسان، بسیار کارآمد و انعطاف پذیر است. برخی از معایب Vue پلاگین های محدود هستند و انعطاف پذیری آن می تواند منجر به کدهای نامنظم شود.
به دلیل تکامل زبان جاوا اسکریپت، جاوا اسکریپت تکنیک های مختلفی برای ایجاد اشیا دارد. اما، در نهایت در پس زمینه، جاوا اسکریپت از نحوی به نام JSON استفاده می کند. JSON مخفف عبارت JavaScript Object Notation است و یک قالب استاندارد مبتنی بر متن است که برای نمایش اشیا در جاوا اسکریپت استفاده می شود. همان انواع اولیه داده‌های ارائه‌شده در جاوا اسکریپت را می‌توان در JSON نیز نشان داد، از جمله رشته‌ها، اعداد، آرایه‌ها، بولیان و اشیاء جاوا اسکریپت. اگرچه JSON بر اساس شی جاوا اسکریپت است، اما فقط در جاوا اسکریپت استفاده نمی شود. همچنین به دلیل سادگی و اندازه کوچک آن به عنوان قالبی برای انتقال داده ها از مرورگر وب به سرور و بالعکس استفاده می شود. فرمت JSON در REST APIها برای این منظور استفاده می شود و جایگزین XML به عنوان فرمت استاندارد برای بسیاری از APIها شده است. به خاطر همین،
AJAX مخفف Asynchronous JavaScript و XML است. AJAX فناوری است که توسعه دهندگان از آن برای ایجاد برنامه های وب بهتر، سریع تر و تعاملی تر استفاده می کنند. AJAX از XHTML برای محتوا، CSS برای استایل صفحه و جاوا اسکریپت برای کنترل پویا محتوا استفاده می کند. AJAX به شما امکان می دهد یک صفحه وب را بدون بارگیری مجدد صفحه به روز کنید (این تکنیک "SPA" یا برنامه یک صفحه نامیده می شود)، درخواست داده برای صفحه پس از بارگیری، دریافت داده ها پس از بارگیری صفحه و ارسال داده به صفحه سرور در پس زمینه علیرغم اینکه XML بخشی از مخفف AJAX است، AJAX می تواند داده ها را در هر قالبی از جمله JSON یا متن ساده ارسال و دریافت کند. در حالی که برنامه های کاربردی وب سنتی از روش های همزمان برای ارسال و دریافت اطلاعات از یک وب سرور استفاده می کنند، AJAX می تواند از تماس های API ناهمزمان در پس زمینه بدون مسدود کردن فعالیت در مرورگر استفاده کند.
یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری کدنویسی، از طریق یک دوره آنلاین است که به شما یاد می‌دهد چگونه جاوا اسکریپت بنویسید با یک مربی که کد را توضیح می‌دهد، از چه نسخه‌هایی باید استفاده کنید و چرا. آموزش توسعه یک برنامه کاربردی در دنیای واقعی، با توضیح گام به گام مربی، تکنیک های کد مدرن را به شما آموزش می دهد.