منو شرکت ها خانه جستجو پروفایل
کارایی بهتر در اپلیکیشن
دانلود
خرید اشتراک

خلاصه کتاب ماشین های متفکر: داستانی از هوش مصنوعی و مسابقه ای برای ساختن آینده

Thinking Machines: The inside story of Artificial Intelligence and our race to build the future

لوک دورمل

نویسنده لوک دورمل

148 بازدید
خلاصه کتاب ماشین های متفکر: داستانی از هوش مصنوعی و مسابقه ای برای ساختن آینده

چکیده

لوک دورمل، روزنامه نگار در زمینه ی تکنولوژی، در یک بررسی کلی درباره ی هوش مصنوعی، با صراحت در مورد جزئیات هوش مصنوعی به بررسی کاربردهای آن می پردازد و به قدرت هوش مصنوعی برای درمان بیماری یا مشکلات ناشناخته ی  اخلاقی فکر می کند. برای بسیاری از افراد، ایده هوش مصنوعی باعث ساخت ربات های علمی و ذهن دیجیتال شد. شاید به همین دلیل است که مغزهای غول پیکر الکترونیکی دهه 1960 نتوانستند توانایی خود را نشان دهند، دورمل  معتقد است که بسیاری از افراد از زمان شروع الگوهای جدید از شبکه های عصبی خود فراگیر غافل شدند که از علوم اعصاب الهام گرفته بود. از هوش مصنوعی در زندگی  مدرن در ساخت دستگاه های پوشیدنی، تلفن های هوشمند، خانه های هوشمند، نرم افزارهای ترجمه، دستیاران دیجیتال و موارد دیگر استفاده می شود. دورمل توضیح می دهد که هوش مصنوعی چه مزایایی دارد که بشر را از تسلط شناختی دور می کند. دستگاه های خودمار ممکن است جایگزین شما شوند، اما این دستگاه ها جایگزین صنعت گرایان نمی شوند. کتاب راهنمای هوشمند و برجسته ی دورمل برای ناظران فناوری، آینده نگرها، سرمایه گذاران و افراد خلاق مناسب است.

"مغز غول پیکر" و "هوش مصنوعی قدیمی موثر"

توضیحات

دورمل گزارش می دهد که در حال حاضر، هوش مصنوعی (AI) در برنامه های دنیای واقعی مانند تجارت سهام، ترجمه، تشخیص چهره و رانندگی با پیشرفت هایی روبرو بوده است. دورمل این سوال را می پرسد: افراد چه نقشی در آینده ی ماشینهای هوشمند و توانمند خواهد داشت؟

در سال 1945، کامپیوتر آنیاک( ENIAC)، اولین رایانه قابل برنامه ریزی، با تمرکز براین استعاره ساخته شد که کامیپوترها مانند مغز غول پیکر هستند، ایده ای که در روانشناسی شناختی و رفتارگرایی از آن استفاده می شود. دانشمند آلن تورینگ، پیشگام رایانه، ریاضیدان جان فون نویمان و نظریه پرداز اطلاعات،کلود شانون از پیشگامان هوش مصنوعی بودند.

دورمل توضیح داد که مفهوم تورینگ از ماشینی که می تواند ازهر دستگاه دیگری مانند یک ماشین تورینگ جهانی تقلید کند، الگوی جدیدی را ایجاد کرد. شانون نشان داد که چگونه سوئیچینگ ترانزیستورها می توانند هنگام مواجه با الگوریتم های پیچیده، عملیات منطقی ساده را انجام دهند. در سال 1950، تورینگ پیش بینی می کرد که افراد تا سال 2000 ایده ی"ماشین های متفکر" را قبول کنند. جان مک کارتی در سال 1956، در کنفرانس محوری دارتموث، واژه ی هوش مصنوعی را اختراع کرد، ماروین مینسکی و محققان دیگر برای پیشرفت هوش ماشین های متفکر با شانون همکاری کردند.

پس از دارتموث، هوش مصنوعی نمادین که امروزه به آن هوش مصنوعی قدیمی می گویند، با بودجه سازمان هایی مانند آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته آمریکا (DARPA) رونق گرفت.

دورمل می گوید که تعداد فروش روزنامه ها افزایش پیدا کرد، وقتی که از پروژه ی ساخت ربات SHAKEY و سایر اقدامات هوش مصنوعی صحبت شد. فیلسوف، جان سیرل این عقیده را نپذیرفت که درک از دستکاری نمادها ناشی می شود. محقق، هانس موراواک به تناقض در دادن اطلاعات در سطح هوش بزرگسالان به کامپیوترها در بازی هایی مانند چکرز در مقایسه با دادن اطلاعات در سطح درک کودکان نوپا اشاره کرد.

در سال 1960، هربرت سیمون گفت: تکنولوژی به زودی توانایی های اصلی مغز را تقلید می کند. از این ماشین های متفکر در نمایشگاه جهانی سال1964 در عصر اطلاعات رونمایی شد. شرکت  IBMفریم های اصلی سیستم360 خود را نشان داد، همانطور که شعار نمایشگاه"صلح از طریق درک کردن" بود. دورمل توضیح می دهد که در نمایشگاه، خبر ماشین ترجمه گوگل و حتی اینترنت را اعلام کردند، اما بودجه تحقیقاتی تا دهه 1970 کاهش پیدا کرد. هوش مصنوعی با مشکل مواجه شد. بعضی از محققان سراغ بازی های ویدئویی رفتند. عده ای دیگر به پیدا کردن اطلاعات قانونی در این زمینه روی آورند، اما فهمیدند که افزایش قانون باعث کاهش دقت سیستم می شود.  در سال 1997، الگوریتم رتبه بندی صفحه هوشمند لری پیج و سرگئی برین باعث شد که آنها گوگل را بسازند، یکی از ابتکاری ترین شرکت های هوش مصنوعی، که قطعاً غیر نمادین است.

شبکه های عصبی

دورمل گزارش می دهد، هرچه هوش مصنوعی در بازی های رایانه ای بیشتر استفاده شود، برنده شدن در بازی ها بهتر صورت می گیرد و وقتی که توسط شرکت زیر مجموعه ی گوگل،  Deep Mind ساخته شده باشد، می تواند به تنهایی بازی ها را یاد بگیرد. مأموریت Deep Mind، حل مشکلات مربوط به هوش است؛ و هوش مصنوعی ایجاد کند که مثل انسان نه از طریق برنامه نویسی اطلاعات را یاد می گیرد. محققان یادگیری ماشینی، با استفاده از الگوریتم ها، شبکه های عصبی را ایجاد می کنند تا از شبکه های عصبی بیولوژیکی تقلید کنند.

دورمل، برخی از تحولات اولیه ی جالب را دنبال می کند. در مقاله ای در سال 1943، وارن مک کالوچ و والتر پیتز در مورد مدل سازی یک نورون در یک ماشین بحث کردند. آنها ادعا کردند که نورون به عنوان یک "واحد منطقی" عمل می کند. در سال 1949، دونالد هب ادعا کرد که اتصال عصبی با استفاده و ارتقاء الگوی رفتاری تقویت می شود، نورون ها به هم متصل می شوند. در سال 1960، فرانک روزنبلات با الهام از مفهوم واحد منطق، کامپیوتر آلفای پرسپترون خود را ساخت. بعضی از افراد طرفدار هوش مصنوعی از توانایی یادگیری محدود پرسپترون انتقاد کردند؛ در سال 1969 مینسکی و همکارش سیمور پاپرت آن را بی ارزش دانستند.

فیزیکدان جان هاپفیلد در سال 1982نشان داد که چگونه یک شبکه عصبی چند لایه می تواند حافظه ی مغز را شبیه سازی کند. جف هینتون، دانشمند در حوزه ی رایانه، در زمینه ی شبکه های عصبی پیشرفت هایی کرد. او به دیوید روملهارت کمک کرد تا روش انتشار عقب (backprop) را کشف کند که از یک سیگنال خطا برای تنظیم لایه های پنهان شبکه، سنجش آنها و کاهش خطاها استفاده می کند. با استفاده از روش انتشار عقب، سیستم NETtalk در دهه 1980 قادر به تبدیل متن گفتاری به نوشتاری بود. دورمل می گوید، از آنجا که این تحقیقات در دهه 1990 رونق گرفتند، کارشناسان بورس اوراق بهادار از این کار بهره بردند. محقق، دین پومرلو یک روش آموزش وسیله نقلیه برای ماشین های خودران با یاد گرفتن از راننده ی انسانی را ایجاد کرد. سیستم ماشین های خودران وی با استفاده از یک شبکه عصبی به RALPH تبدیل شد؛ که یک مینی بوس خودران بود که پومرلو و همکارش در سال 1995 با آن سراسر ایالات متحده را گردش کردند.

کار هینتون روی "یادگیری بدون نظارت" باعث می شود یادگیری عمیق در سطح پیشرفته سریع صورت بگیرد. دورمل گزارش می دهد که وقتی گوگل در سال 2012 از یادگیری عمیق در اندروید خود استفاده کرد، بلافاصله میزان خطای این سیستم عامل در تشخیص گفتار 25٪ کاهش یافت. سیستم تشخیص مفهوم گوگل برین و سیستم تشخیص چهره یDeepFace فیس بوک از هوش مصنوعی گسترده استفاده می کنند.

دورمل این واقعیت را کنترل می کند و مطمئن می شود که خوانندگان این را درک می کنند که چرا هر واقعیت حائز اهمیت است و امروزه چگونه این وقایع منجر به ایجاد هوش مصنوعی شدند.

دستیار هوش مصنوعی

در سال 1998، پروفسور کوین وارویک به صورت الکترونیکی با استفاده از RFID (وسیله شناسایی فرکانس رادیویی) که در بازوی او گذاشته شده بود، برخی از عملکردهای خود را به مدت 9 روز کنترل کرد. در حال حاضر، ساعت َاپل برنامه های هوشمندانه تری را اجرا می کند. برخی از پوشیدنی های مدرن مانند Jawbone UP3، برای ثبت آمارهای بهداشتی، داده های بیومتریک مانند واکنش گالوانیکی پوست و ضربان قلب را جمع آوری می کنند. دستگاه های هوشمند، مانند "ترموستات هوشمند Nest"، از حسگرها و هوش مصنوعی برای یادگرفتن عادات شما استفاده می کنند. اینترنت و توانایی ماشین های متفکر، مانند ورود برق، شناخت را به خانه ها وارد می کنند. تکنولوژی هوشمند باعث تغییر در نظارت و بهینه سازی مصرف انرژی و ترافیک در شهرها و محل کار می شود. هرچه این تکنولوژی هوشمندانه تر شود، اختلالات بیشتری رخ می دهد. برخی از کارشناسان فکر می کنند استفاده از وب نادیده گرفته می شود. دورمل به مسائل امنیتی زیادی پرداخته است که همراه با موجی از تکنولوژی هوشمند و توانایی تبدیل دستگاههای تکنولوژی موجود در خانه است.

ربات چت بات، Negobot، که از سبک چت یک دختر نوجوان تقلید کرده است، پلیس مخفی برای ردیابی مجرمان به صورت آنلاین است. در آزمون تورینگ، فرد سؤال کننده سعی می کند ربات  را از انسان متمایز کند. در صورت عدم موفقیت، تورینگ اظهار داشت که این امر نشان می دهد که دستگاه هوشمند است. جایزه Loebner به صورت سالانه به بهترین سازنده ی چت بات تعلق می گیرد، اما هنوز کسی دو جایزه ویژه برای یک ربات را دریافت نکرده است که قابل تشخیص از انسان نباشد. عملکرد پیشرفته ی دستیار صوتی سیری با شناخت پیشرفته گفتار و رشد دانش مفهومی در حال رشد، از هرگونه چت بات دیگر پیشی می گیرد. دورمل می گوید که توسعه دهندگان آن را موتور انجام، نه موتور جستجوگری کمکی می دانند. گوگل، داده های کاربر و داده های جستجوی قبلی را استخراج می کند تا نتایج را اصلاح کند.

در فیلم hit 2013، یک مرد، عاشق دستیار هوش مصنوعی خود می شود. این موضوع به تلاش سازندگان دستگاه های GPS برای اعتماد به سیستم ها می پردازد. داستان مجله سال 2014، به یک روش درمانی در رابطه ی بین یک پسر اوتیستیک و سیری پرداخته است.

جایگزین هوش مصنوعی

هنگامی که ابر رایانه ی واتسون، تمام مدت درمسابقه کن جنیینگز قهرمان شد، او به شوخی درباره ی ظهور ربات های ارباب پرداخت. با این حال، دورمل ادعا می کند که نگرانی واقعی مسئله ای است که جان مینارد کینز در سال 1930 با عنوان "بیکاری تکنولوژیک" به دلیل خودکارسازی گسترده معرفی کرد. خودکارسازی روی هر زمینه و موقعیت شغلی تاثیر می گذارد. خودکارسازی نه تنها کارهای بدنی بلکه کارهای شناختی مانند رانندگی، کنترل هواپیما یا انجام تحقیقات درباره ی اسناد قانونی را نیز تهدید می کند. یک ضروری اخلاقی برای متوقف کردن این استثمار پدید آمد. با این حال، در جامعه مدرن، ساخت تلفن های هوشمند بیشتر صورت می گیرد. دورمل می گوید که هوش مصنوعی می تواند به این کارهای سخت و ناخوشایند خاتمه دهد و برای افراد باهوش راه های جدیدی را فراهم کند.

سرمایه ای که از این ماشین ها بدست می آید، مضرات بیکاری در صنعت های قدیمی را جبران می کند و باعث ایجاد مشاغل جدید مانند بلاگرها و طراح بازی های ویدیویی می شود. در یک محیط کار ترک مکانیکی، انسانها در کنار ماشینهای هوشمند مصنوعی کار می کنند. ترک مکانیکی آمازون به افراد کم درآمد برای انجام وظایف خود که هنوز نمی تواند به تنهایی انجام دهد پول پرداخت می کند. همانطور که توسط جارون لنیر پیشنهاد شده است، برای هر داده ی تولید شده به افراد پول پرداخت می شود؛ این کار می تواند دستمزد این کارگران را به حداقل دستمزد یا بالاتر افزایش دهد. دورمل به خوانندگان یادآوری می کند که اطلاعات ورودی انسان هنوز اهمیت دارد. به عنوان مثال Apple Music به افرادی که موسیقی را به دیگران پیشنهاد می کنند پول پرداخت می کند. و ظهور "اقتصاد صنعتگر" نقش انسان ها برای کالاهای دست دوز و خدماتی که وابسته به نیروی انسانی هستند، را برجسته می کند.

خلاقیت هوش مصنوعی

پروژه Deep Dream گوگل، برای شناسایی و تولید تصویر در نظر گرفته شده است، به دلیل یک تغییر شبکه ی عصبی، تصاویر سورئال تولید می کند. در ترکیب موسیقی، الگوریتم ها به سمفونی ها امتیاز می دهند.لیور شامیر می تواند به صورت الگوریتمی آهنگ های Beatles، Abba، U2 و سایر گروه ها را برای کشف سبک تجزیه و تحلیل کند، بعد ربات می تواند تا تاریخ انتشار، آهنگ های آلبوم ها را دوباره مرتب کند. دورمل گزارش می دهد که ممکن است آهنگ های گروه بیتلز را بسازد.

هوش مصنوعی با توجه به یک سبک ادبی برای تقلید می تواند داستانهای ساده را بررسی و ایجاد کند. افراد تمایل دارند که اصالت و خلاقیت این کارها را زیر سوال ببرند، اما هیچ کس واقعاً نمی تواند خلاقیت را تعریف کند. جیسون جان از ناسا، خلاقیت هوش مصنوعی را  با الگوریتم تکاملی خود برای طراحی آنتن های برتر فضاپیما نشان می دهد. مهندسان نمی توانند این را بفهمند که این الگوریتم ها چطور عمل می کنند. این با خلاقیت در شناسایی تست Lovelace ارتباط داردکه بعد از او به نام دختر لرد بایرون، آدا لاولنس ثبت شد که روی اولین کامپیوتر نظری کار کرده است که در آن هوش مصنوعی تلاش می کند تا با استفاده از روشی که انسان نمی تواند توضیح دهد، مفهومی را تولید کند. روبات های دانشمند مانند EVE می توانند داروها را مورد آزمایش قرار دهند و ترکیبات جدید را آزمایش کنند. واتسون، سرآشپز شرکت ماشین های تجاری بین المللی، دستور العمل های اصلی را بر اساس اطلاعات موجود و آزمایش های صورت گرفته ایجاد می کند. وی حتی کتاب آشپزی مخصوص خود را دارد، آشپزی شناختی با سرآشپز واتسون.

همانند سازی ذهن به نرم افزار

دورمل، چند راه مختلف را نشان می دهد که اثر دیجیتالی شما نشانگر هویت تان است. نشان می دهد. سیستم های پیشنهادی مانند سیستم های آمازون و نتفلیکس اطلاعات شما را برای پیش بینی انتخاب های آینده تان بررسی می کنند. رویدادهای زندگی، اثر دیجیتالی را تقویت می کنند. ماریس، سایت Eterni.me را راه اندازی کرد تا آواتارهایی دقیق از هوش مصنوعی ایجاد کند که نماد افراد پس از مرگ باشند.

دورمل روشی را توصیف می کند که تسخیر شخصیت که توسط بین بریج ویلیام سیمز ثبت شده است، ممکن است خاطرات ماندگار یک فرد را در یک شبکه عصبی حفظ کننپد. اگر مغز داده ها را همانطور که علم نشان می دهد پردازش و ذخیره کند، دانشمندان می توانند با استفاده از نرم افزار، ساختار مغز و سیستم عصبی مرکزی بدن را ایجاد کنند. اما علم به دانش بیشتری درباره عملکرد مغز احتیاج دارد، که این را نشان میدهدکه قدرت محاسبه به تنهایی قادر به تقلید نیست. علیرغم ایده های نظری مانند استفاده از نانوبات ( توسط آینده نگر، ری کورزویل نامگذاری شده است)، هیچ کس نمی داند چگونه کانکتوم را با جزئیات کافی ترسیم کند. MICrONS (هوش ماشینی از شبکه های قشری) و پروژه مغز انسان هردو به دنبال این هستند که نورون های الگوریتمیک مانند شبکه های بیولوژیکی عمل کنند. دانشمند علوم اعصاب، کن هایوورث، آپلود ذهن را یک تکنولوژی قابل تحقق و به اندازه اختراع پنی سیلین بسیار حائز اهمیت میداند.

آینده ی هوش مصنوعی

هوش جامع مصنوعی (AGI) با هوش مصنوعی ضعیف تفاوت دارد؛ یک AGI واقعی می تواند از انسان ها پیشرفته تر باشد. همکار تورینگ، ایروینگ جان گو، اولین ماشین فوق العاده اطلاعاتی  را به عنوان آخرین اختراع بشریت دانست. منحصر بفردی تکنولوژی این هوش مصنوعی که توسط ورنور وینژ شهرت پیدا کرده است، عواقب غیرقابل انکاری دارد. کورزویل پیش بینی کرد که در سال 2045 به این تکنولوژی دست پیدا خواهیم کرد، هرچند متخصصان دیگر می گویند انسان در توسعه هوش جامع مصنوعی نقش اصلی را ایفا خواهد کرد.

دورمل گزارش می دهد که ایلان ماسک، از پیشرفت هوش مصنوعی رونمایی می کند. انواع احتمالی هوش مصنوعی پیچیده هستند. برخی از منتقدین، بی علاقگی به هوش مصنوعی را یک تهدید بزرگ می دانند. سیستم های هوش مصنوعی که در حلقه های بازگشتی قرار دارند، می توانند باعث ایجاد بی نظمی شوند، مانند سقوط آنی مالی سال2010. توسعه دهندگان خودشان این سیستم ها را کاملاً درک نمی کنند، یک مشکل اساسی که باعث ایجاد مشکلات مربوط به بلک باکس در بسیاری از ابزارهای هوش مصنوعی امروزه می شود. به اصول اخلاقی هوش مصنوعی، در کتاب علمی سه قانون روباتیک نوشته ی آیزاک اسیموف اشاره شده است، وقتی گوگل برای بررسی موضوع گروهی تشکیل داد از قلمروی علمی تخیلی خارج شد. حقوق هوش مصنوعی ممکن است با کامل شدن هوش مصنوعی در دستور کار قرار گیرد و تفسیر انسان از آگاهی کمتر شود. هوش جامع مصنوعی ممکن است هنوز دست نيافتني باشد، اما امروزه، هوش مصنوعی پ مبتنی بر شبکه عصبی از بسیاری جهات، مانند اکتشافات پزشکی مزایایی دارد. این امر باعث ایجاد اختلال بیشتر در اشتغال و ایجاد معضلات اخلاقی  مانند استفاده از " ربات های سرباز" در جنگ می شود؛ اما بیشتر افراد نگران از دست دادن حریم خصوصی شان با استفاده از هوش مصنوعی هستند. این ماشین های متفکر در آینده مزایای نامحدودی دارند. در حقیقت، هوش مصنوعی ممکن است کاملاً دیدگاههای بشر را نسبت به آگاهی و هوش تغییر دهد.

یک بررسی اجمالی مفید

در واقع، اکثر افراد فقط به دو سؤال درباره گسترش هوش مصنوعی پاسخ می دهند: آیا هوش مصنوعی جایگاه شغلی من را می گیرد و چه موقع این کار را می کند؟ چه زمانی؟ لوک دورمل به هر دو سوال، پاسخ قانع کننده می دهد. در تحقیقات واضحش توضیحاتی درباره ی موضوعات پیرامون هوش مصنوعی  و جزئیاتی درباره ی تکامل آن با روشی سرگرم کننده، آموزنده و تحریک کننده می پردازد. دورمل در مورد هوش مصنوعی، موضوعات فلسفی و مکانیکی را بیان می کند، که درک آنها کاملاً مهم هستند. یعنی دورمل توضیح می دهد که از اولین روزهای ساخت ماشین های متفکر، سؤالات فلسفی و عملی و رازها مورد بحث قرار گرفتند و امروزه بیشتر درباره ی آنها صحبت می شود. دورمل با در نظر گرفتن تاریخچه ی این موضوع، شما را آماده می کند تا از هوش مصنوعی به خوبی استفاده کنید.

مشاهده بیشتر
نظر کاربران
امتیاز
0
0
0
0
0
میانگین 0
کل رای ها0
0